Anapara korumalı fonlar üzerine

Anapara koruması araç mı amaç mı?

Faizlerin iyiden iyiye düşmesinin ardından bankalar ve yatırım şirketleri alternatif yatırım araçları sunmaya başladılar. Son zamanlarda bu araçlar arasında “anapara korumalı endeks fonları” oldukça popülerlik kazanmaya başladı. Aslında bu tip fonlar parasını yastık altında altın olarak saklamayı seven Türk’ler için oldukça sevimli fonlar olarak görünüyor. İş Bankası, Garanti, Akbank gibi büyük bankaların benzer yatırım araçları daha önce piyasaya sürüldü ve şu anda da sürülmeye devam ediliyor. (Yurtdışını 3 yıl geriden takip ediyoruz  bu arada)

Son olarak İş Bankası, B Tipi %100 Anapara Korumalı bir fon çıkardı. Fon, yapılan yatırımın büyük bir bölümünü (%90 civarı) devlet tahvili gibi neredeyse sıfır risk taşıyan varlıklara yöneltip kalanıyla İMKB 30 opsiyonu satın alıyor (tabii ki bu getiri imkanını oldukça sınırlıyor). İMKB 30’daki değişimler altı ay boyunca her ay başında izleniyor ve altı ay sonunda bu değişimlerin ortalaması alınıyor.

Örneğin siz İMKB 30’un yükseleceğini öngörüyorsunuz. İMKB 30 da şu anda 100 puan diyelim.

10 Aralık’ta endeks 105 puan olursa, anlık kazancınız %5 oluyor
10 Ocak’ta endeks 100 puan olursa, anlık kazancınız %0 oluyor
10 Şubat’ta endeks 95 puan olursa, anlık kaybınız %5 oluyor
10 Mart’ta endeks 110 puan olursa, anlık kazancınız %10 oluyor
10 Nisan’da endeks 110 puan olursa, anlık kazancınız %10 oluyor
10 Mayıs’ta endeks 100 puana dönerse, anlık kazancınız %0 oluyor

ancak bu durumda anapara korumalı fonda toplam kazancınız sıfır olmuyor. Tüm bu kazanç oranları alt alta toplanıp basitçe aritmetik ortalaması alınıyor. (5+0-5+10+10+0)/6 = %3.33. Tabii ki bu oran real değil. Bir de katılım oranı gibi henüz tam mantığını anlayamadım bir parametre var. Daha önceki örneklere bakarak bu oranın da %30-35 civarında olacağını söylemek mümkün. Bir de hisse senedi piyasalarından elde edilen kazanç iki yıl önce vergiden muaf hale getirilmişken, fonların kazançları hala %10 gelir vergisine tabi. Bu durumda bizim bu maceralı yatırım dönemi sonucunda elde ettiğimiz kâr şöyle gerçekleşiyor:

0.3 (Katılım oranı) * 0.033 (Getiri oranı) * 0.9 (Gelir vergisi) = %0.00891

Alan razı, satan razı demek güç 🙂 Gerçi bu yatırımı kendimiz yapmış olsaydık dönem sonunda kazancımız %0 olduğu için işlem ücreti falan filan derken elimizdeki anaparanın da bir miktarını kaybedecektik (onbinde onbeş miydi?)

Şimdi biz bu tabloyu değiştirelim ve her ay endeksimizin %10 arttığını varsayalım

10 Aralık’ta 110, anlık kazancım %10
10 Ocak’ta 121, anlık kazancım %21
10 Şubat’ta 133, anlık kazancım %33
10 Mart’ta 146, anlık kazancım %46
10 Nisan’da 161, anlık kazancım %61
10 Mayıs’ta 177, anlık kazancım %77

Sonuçta geleneksel yöntemlerle yatırım yaptığımda benim 10 Mayıs’ta 100 liram yaklaşık 177 lira oluyor (işlem ücretinin onbinde onbeş olup olmadığını size sormuştum:) ). Bakalım anapara korumalı şirin fonumuzda neler olacak?

Böldüm çarptım, topladım çıkardım ve ortalama getirim %41.3 çıktı. Katılım oranını da çok iyimser bir tahminle %100 yapıyorum ve ülkemi seviyorum vergimi ödüyorum. Toplam getiri oranı %37.17 oldu ve geleneksel yatırım yöntemleriyle 177 lira olması gereken param anapara garantili koruma altında 137.17 lira oldu.

Gelin bir de tam tersine bakalım. Endeksimiz her ay %10 değer kaybetsin. İMKB 30 yine 100 puandan başlıyor.

10 Aralık’ta 90, anlık kaybım  %10
10 Ocak’ta 81, anlık kaybım %19
10 Şubat’ta 73 anlık kaybım %27
10 Mart’ta 66, anlık kaybım %34
10 Nisan’da 59, anlık kaybım %41
10 Mayıs’ta 53, anlık kazancım %47

Geleneksel yöntemlerle elimde sadece 47 liram kalıyor. 53 lira zarardayım. Şimdi yine katılım oranının %100 olduğunu varsayıyorum ve anapara korumalı fonda İMKB 30’un düşüşünü doğru tahmin edersem kârım %26.69 oluyor. Cebimde yaklaşık 127 lira kalıyor. 27 lira kârdayım.

Borsanın düşeceğini tahmin edip kimse borsaya girmez fakat, endeks düşerken VOB’a aşina olmayan bir yatırımcının parasını buraya yönlendirmesi zor. (Böyle bir fona ilgi gösterecek insanların VOB’un v’sini duymak istemeyeceklerini de düşünüyorum) Onun dışındaki yatırım araçları da şu anda dişe dokunur bir getiri sağlamıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma beş yıl önce anapara korumalı fonlara yatırılan 1000 £’ın bugün ortalama olarak 1321 £, ortalama bir İngiliz fonuna yatırılan 1000 £’ın ise bugün ortalama 1796 £ ettiğini ortaya koymuş. Bu ufak notun dışında olası faiz kayıplarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öyleyse bence sadece İMKB 30’un düşeceğini öngörüyorsak bu anapara korumalı fonlardan almalıyız (VOB’a aşina olmadığımızı söylemiştim). İMKB 30’un yükseleceğini öngörüyorsak alternatiflerimiz var ki ben yükseleceğini öngörüyorum. Neden mi?

Aşağıdaki tabloya bakalım. Maalesef İMKB’nin sitesinde 1997 yılından önceki verilere ulaşamadım. 1997 sonrasında beş tane yerel ve genel seçim yapılmış. Hepsinde bir ortak nokta var. Seçimlerden önceki orta vadeli süreçte İMKB 30 yükselmeye başlıyor. 2009 seçimleri haricindeki seçimlerin bir ortak noktası daha var. Seçimlerden sonra yine orta vadede İMKB 30 düşmüş. Tabii elimizde istatistiki güvenilirliği sağlayacak kadar çok veri bulunmadığı için kesin bir kanıya varmak zor. Üstelik detaylı bir şekilde seçim zamanlarındaki konjonktürel durumları da incelemek gerekiyor. Fakat benim fazla zamanım yok. Fonun halka arzı bu akşam sona eriyor 🙂 Bu nedenle bu tabloya şöyle bir bakınca diyorum ki anapara korumalı fon için şu an doğru bir zaman değil hele hele  FED’in açıkladığı quantitative easing önlemlerinin İMKB’ye yeni rekorlar olarak dönme şansı yüksekken.

Grafiği büyütmek için üzerine tıklayın

Tags: , , ,

48 Responses to “Anapara korumalı fonlar üzerine”

 1. boo-cat 10 Kasım 2010 at 17:04 #

  1. Piki reyiz bu korumalı fona mecbur 6 aylık mı girioruz? Yani bugün girdim, mecbur 6 ay sonraki ortalamadan mı faydalanıorum? 3.ay sonunda satamıo muyum?
  2. Satarsam 3’e mi bölünüyor?
  3. Ay sonu kapanışını mı alıyor, yoksa o ayın içindeki 30 günlük bir ortalamayı mı hesaplıyor?
  4. Sence seçimlerden önce çıkarılmış olması ilginç diil mi; çünkü girene fazla kazandırmicak gbi görünüyor. Zaten diosun ki borsa seçim dönemleri öncesi bi kıpırdanıyor, sonrasında zaten uçuyor.
  5. Sence bu 6 aylık procekşında örn. 1000 TL lik bir yatırımımızı napsak süper olurdu? Faizler yerlerde, borsa doygun, bir kağıt belirleyip ona mı çalışsak, yoksa altına mı bandırsak?

  • sygnylmz 10 Kasım 2010 at 17:09 #

   Boocat Hanım merhaba.

   1. 6 ay kalmak mecburi değil. Isterseniz arada da çıkabilirsiniz ama ayda iki kere açıklanan fiyatların herhangi birinden bir iş günü öncesinden talimat vermeniz gerekiyor.

   2. Evet yine aritmetik ortalamasını alıyolar sanırsam.

   3. Ay sonu kapanışını almıyor. Ayda iki kere hesaplama yapıyolar, 15er gün aralıkları varmış Zeliha’nın dediğine göre. Mesela ayın üçünde endeks 105, 18’inde de 100’se ortalamasını alıp 2.5 yapıyorlar (bu kısmından emin değilim, fon izahatnamesine bakmak lazım)

   4. Aslında tam tersini diyorum. Borsa seçim döneminin öncesinde yükseliyor, seçimlerden sonra da düşüyor ama zaten borsa inse de çıksa da fazla bişey kazandırmıyor. Ingiltere örneği çok ilginç. Normal pension fundlardan bile çok daha az kazandırmış. Hiç risk almayan biri için iyi de o da kağıt üstünde risk almama. Yani sen bu fonu aldın ve borsanın yükseleceğini tahmin ettin fakat borsa hep düştü. Sen anaparanı geri alıyosun ama o anaparanın fırsat mâliyeti var altı ay içinde ondan zarardasın esasen.

   5. Valla ben de onu araştırıyorum Boocat Hanım. Dediğiniz gibi borsada güzel bir kağıt bulup arkayı ona yaslamak güzel olabilir diye düşünüyorum. Şimdi millet çok korkuyor borsa düştü düşecek diye ama dayanağı bilimsel değil. Pisikolecik. Hatta gavurlar buna gambler’s fallacy diyorlar. Kumarbaz mesela zar atıyor. Üç kere altı geliyor bissürü para kazanıyor. Sonra düşünüyo ya bu sefer kesin patlıcam artık diye. Halbuki şansı aynı, güvenlik duygusuyla elindeki paradan olmamak için oyundan çekiliyor. Borsada da aynı durum var. Çok yükseldi, şimdi düştü valla düşecek diye diye 45.000’lerden 70.000’lere geldik. Hala aynı şeyler söyleniyor. Ben geçmişe bakarak seçimlere kadar biraz daha yükselebilir diyorum. Şu ABD’nin mâli genişleme kararı da bunu destekleyecek %100. Tabii yine de ihtiyatlı olmakta fayda var. Onun için sizin dediğiniz gibi İMKB’nin bu gazından nasibini alamamış ama potansiyeli olan, mâli durumu iyi olan bir şirkete girmek lazım. Onu bulmalıyız. Onun dışında VOB’da doğalgaz fiyatlarına oynanabilir. Bu yıl rekor kış olacak deniyor. Bizim sektörden takip ettiğim kadarıyla Çin, kömürle çalışan fabrikaları yavaş yavaş kapatmaya başladı çevresel sebeplerden. Kapatıyor ya da ceza kesiyor. Onlar da doğalgaza geçmeye başlıyorlar. Bu da doğalgaz fiyatlarını artıracak. Ben doğalgazı ciddi ciddi düşünüyorum. Siz de takip edin.

   Yatırım tavsiyesi değildir =)))))

   • boo-cat 12 Kasım 2010 at 16:53 #

    SYGNYLMZ Bey,

    Merkez Bankası gecelik borçlanma faizini 400 puan düşürdü, iice sıfıra yakınsadı. Sizce bu konjonktürde, neyi hedeflemiş olabilir? Parayı uzun vadede borsadan çekip mevduatı mı teşvik etmek istiyo? Kredi faizleri belli ki yükselecek. Piki MB bu hareketle çaktırmadan dövize bi yoklama çekmiş olabilir mi?

    Kurban Bayramı harçlıklarını açık piyasa işlemlerinde değerlendirmek isteyen genç kızlarımıza önerileriniz nelerdir?

 2. sygnylmz 12 Kasım 2010 at 17:00 #

  Merhaba Buket Hanım, öncelikle iyi bir kurban bayramı geçirmenizi dilerim. Sorunuza gelecek olursak,

  Şimdi durumu iki şekilde düşünmeye çalışıyorum. Bankaların artık paralarını merkez bankasına vermeyeceği kesin. Bu durumda iki seçenek var:

  1. Nakit açığı olan başka bir bankaya verecekler ve daha önce merkez bankasından aldıkları 5.75’in daha altında fakat tabii 1.75’in de üstünde bir faiz alacaklar. Sonuçta faiz gelirleri düşecek. Faiz gelirleri düşünce bankalar da artık daha az mevduat faizi vermeye başlayacaklar. Bu durumda tl kesin olarak değer kaybeder, döviz ise değer kazanır. Bu birinci ihtimal ama o zaman ben de değerli okuyucumuza soruyorum. Dövizin değer kazanmaya başlaması durumunda enflasyon artmaz mı? Bunu çözemedim.

  2. İkinci ihtimal eğer bankalar kendi aralarında borçlanmayı tercih etmezlerse devlet kağıtlarına dönebilirler. Gecelik devlet kağıdı olmadığı için mecburen paralarını uzun vadeli bloke etmiş olacaklar. Bu durumda sıcak para azalacak, kredi hacmi daralacak. Bence bu daha muhtemel. Hatta bence kredi hacmindeki daralmayı gördükten sonra politika faizlerini indirebilirler. Ondan sonra da her zaman olduğu gibi mevduat faizleri gelir. Mevduat faizleri düşünce tl değer kaybeder.

  Uzun vadede parayı borsadan çekip mevduata yöneltmeye çalışıyor olamaz bence çünkü borsadan çekebilmesi için karşılığında iyi bir alternatif sunması gerekiyor. Mevduat faizlerinin yükselmesi gerekli ama tam tersi oluyor sanki. Ben de kafamda tam netleştiremedim reyiz.

Trackbacks/Pingbacks

 1. scott - 23 Aralık 2013

  .

  good info!…

 2. melvin - 19 Ocak 2014

  .

  good info!!…

 3. casey - 20 Ocak 2014

  .

  áëàãîäàðþ….

 4. Luis - 20 Ocak 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 5. Alfred - 21 Ocak 2014

  .

  good info!!…

 6. kelly - 21 Ocak 2014

  .

  thanks!!…

 7. Leonard - 21 Ocak 2014

  .

  ñïñ çà èíôó….

 8. calvin - 09 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó….

 9. Adam - 09 Şubat 2014

  .

  ñïñ….

 10. harry - 10 Şubat 2014

  .

  tnx for info….

 11. Ryan - 11 Şubat 2014

  .

  tnx for info!…

 12. alex - 11 Şubat 2014

  .

  good!…

 13. Nick - 11 Şubat 2014

  .

  thank you!…

 14. andrew - 12 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 15. kent - 12 Şubat 2014

  .

  hello!…

 16. corey - 14 Şubat 2014

  .

  tnx!!…

 17. tommy - 14 Şubat 2014

  .

  ñïñ çà èíôó….

 18. Raul - 15 Şubat 2014

  .

  hello!…

 19. Calvin - 18 Şubat 2014

  .

  ñïñ çà èíôó….

 20. joshua - 18 Şubat 2014

  .

  thanks!…

 21. Jimmy - 18 Şubat 2014

  .

  thanks!…

 22. Charlie - 19 Şubat 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó….

 23. shane - 19 Şubat 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 24. angel - 20 Şubat 2014

  .

  tnx!!…

 25. Luis - 20 Şubat 2014

  .

  thanks….

 26. Glen - 21 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 27. julius - 21 Şubat 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 28. guy - 21 Şubat 2014

  .

  ñïñ çà èíôó!…

 29. Warren - 21 Şubat 2014

  .

  ñïñ!!…

 30. Tyrone - 23 Şubat 2014

  .

  tnx for info….

 31. Manuel - 23 Şubat 2014

  .

  thanks!…

 32. Donnie - 24 Şubat 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 33. tyler - 25 Şubat 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó….

 34. Herbert - 25 Şubat 2014

  .

  hello….

 35. edwin - 26 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 36. Brandon - 27 Şubat 2014

  .

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 37. sergio - 27 Şubat 2014

  .

  áëàãîäàðåí!!…

 38. Derrick - 27 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó….

 39. david - 27 Şubat 2014

  .

  ñïñ çà èíôó….

 40. bryan - 28 Şubat 2014

  .

  thanks for information!!…

 41. russell - 28 Şubat 2014

  .

  good info….

 42. alberto - 28 Şubat 2014

  .

  ñïàñèáî çà èíôó….

 43. sean - 28 Şubat 2014

  .

  ñïñ çà èíôó!…

 44. Matt - 01 Mart 2014

  .

  ñýíêñ çà èíôó….

Leave a Reply


UA-17437870-1